Za procvat Zrinjskog zaslužni Hrvati i čovek koji menja nazive "ustaških" ulica u Mostaru
Pobeda Zrinjskog protiv AZ Alkmara, od 0:3 do 4:3, i dalje je tema koja se najviše raspreda u BiH, ali i u Hrvatskoj koja ima razloga da "prisvaja" ovaj uspeh.
Izvor: B92
Naime, veliki deo igrača Zrinjskog su hrvatski fudbaleri rođeni na području BiH, a dobar deo njih je stasao u klubovima najjače hrvatske lige.
I na primeru Zrinjskog još jednom se potvrdilo da najbolji fudbal u regionu igraju Hrvati, ali iza ovog uspeha stoji i jedan Izraelac - o njemu na kraju teksta.
Moguće i najveći rezultat od svih klubova sa ex-yu prostora ove sezone u Evropi napravio je upravo šampion BiH nestvarnim veleobrtom protiv lidera holandskog prvenstva i tima koji u četiri kola sezone u Erediviziji ima sve četiri pobede.
Pobediti takav tim posle 0:3 nakon poluvremena spada u red podviga kakvi se sreću retko ili nikada.
Zrinjski je samim ulaskom u grupnu fazu nekog evropskog takmičenja već ispisao istoriju BiH fudbala, a senzacionalan trijumf takođe nosi istorijski predznak jer je prvi u grupi za neki klub iz našeg komšiluka.
Uspehom Zrinjskog bave se i hrvatski mediji, logično, jer okosnicu ekipe čine hrvatski fudbaleri, bilo rođeni na prostoru BiH ili su rođeni Hrvati. Elem, njima pripadaju velike zasluge za najveći rezultat BiH fudbala.
Portal "Jutarnji list" piše o doprinosu Hrvata u ovom zaista velikom uspehu prvaka Bosne i Hercegovine sa posebnim akcentom na Zvonimira Kožulja, kojem je poslednji klub pre Zrinjskog bio poljski trećeligaš Sandecija. Upravo je nekadašnji junior Hajduka kreirao najveću senzaciju, pošto je u 48. minutu dao prvi gol, potom asistirao za drugi (Ćorluki) u 68. te postigao četvrti (u 81.) za nesvakidašnji preokret.
Vrednost Kožulja prema transfermarketu je 75.000 evra.
Osim njega, u Zrinjskom igra veliki broj hrvatskih igrača sa dvojnim državljanstvom.

Marko Marić rođen je u Beču i branio je za U19 selekciju Hrvatske, štoper Stipe Radić produkt je Hajdukove Akademije kao i ofenzivac Mario Tičinović.
Protiv AZ-a startovali su i veterani hrvatskih terena Dario Ćanađija (Rijeka, Šibenik, Slaven...) i Antonio Ivančić (Trnje, Rudeš, Istra 1961).
Sa klupe su ušli još Matija Malekinušić (Sesvete i Trnje) koji je pogodio stativu pre nego što je Zvonimir Kožulj pogodio za pobedu, te napadač Tomislav Kiš (Dubrava, Sesvete, Hajduk, Gorica, Dugopolje...).
U ekipi su su još Hrvoje Barišić (Split, Slaven...), Ivica Batarelo (Solin, Šibenik, Zmijavci...), Matej Senić (Varaždin, Slaven...), Marin Magdić (Osijek, Sesvete), Luka Marin (Osijek, Istra 1961...), Damir Zlomislić (Istra 1961, Rijeka...), Mato Stanić (Rijeka, Varaždin...), dinamov junior Luka Lukanić, Petar Mišić (Dinamo, Lokomotiva, Split, Cibalia...), Nikola Marić (Vodice, Primorac, Cibalia, Jadran Ploče...) te Anton Maglica (Osijek, Hajduk) koji je prekasno došao za Evropu.
A većina njih, piše dalje Jutarnji, je došla zahvaljujući finansijskom procvatu kluba i tu dolazimo do uloge pomenutog Izraelca.
"Pre tri godine Izraelac Amir Gros Kabiri i njegova kompanija "M. T. Abraham" postali su glavni sponzori kluba i Zrinjski je otad praktično nedodirljiv u BiH. Uticaj bivšeg vlasnika Hapoela iz Tel Aviva vidi se na brojnim stvarima u Mostaru, a jedna od njih je, kažu upućeni, i promena imena gradskih ulica koje su nosile nazive po ustaškim zvaničnicima", stoji u zaključku teksta u Jutarnjem.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.